FINSKÁ LÖYLY – SAUNY POD DŘEVĚNOU SKÁLOU

Zdá se to jako nemožné spojení, ale architektům ze studia Avanto se opravdu povedlo vytvořit skálu ze dřeva. V tomto roce přímo v Helsinkách byla tato originální stavba dokončena a zpřístupněna. Před několika týdny jsem měl možnost tuto stavbu navštívit a nafotit pro vás některá zajímavá konstrukční řešení pěkně z blízka…

Hned na začátek začnu výzvou. Cestujete po světě? Jste na tom podobně jako já a Vaše profesionální deformace Vám stejně jako mně nedovolí nechat foťák v klidu, jakmile vidíte nějakou zajímavou stavbu, třebaže jste na dovolené? Pokud jste odpověděli ano, podělte se s námi o Vaše fotografie a zjištění. Když víte, kam se koukat, tak někdy není třeba ani žádný komentář. Dejte nám vědět…

Stavba, kterou Vám chci představit z blízka, nese název Löyly. Na začátku byla vize dvou přátel. Her-ce Jaspera Pääkkönena (mohli jste ho zahlédnout v seriálu Vikings) a Antero Vartia – majitele restaurace a politika, mimochodem oba ve věku 35 let. Archi ­tektonický návrh má na svědomí studio Avanto. Stavba s rozpočtem 5 miliónů euro se nakonec, údajně díky neústupnosti autorů dělat kompromisy, vyšplhala na 5,5 mil. euro. Samotný dřevěný plášť sestávající ze 4 tisíc prvků vyšel na cca 1 milion euro. Celkové řešení lze stručně shrnout dvěma slovy: „tunturi“ a „löyly“. „Tunturi“ je hora vyčnívající z rovného terénu a „löyly“ je pára, která vzni­ká politím kamenů v sauně.

V podstatě se jedná o dvě stavby v jedné. Srdcem komplexu je objekt zahr­nující sauny, restauraci a zázemí, jež má funkční obvodový plášť, který ale v podstatě neuvidíte.

Tohle vše je totiž překryto vnější „dřevěnou skálou“, která tak nad vnitřní stav ­bou vytváří originální ske ­let z masivního dřeva. A když říkám masivní, mys lím tím opravdu masivní. Prvky této „fasády“ jsou z lepených lamel ze dřeva, označovaného jako „kebo­ny“. Jak už jsme Vás informovali v jednom z prvních čísel homoPROFISu, kebony prochází podobným procesem jako termodře­vo, ale jde o jinou teplotu a dřevo je navíc impregnováno kapalinou z biologic­kého odpadu.

Z fotek uvidíte, jakým způ­sobem jsou slepeny dřevě ­né lamely fasádních prvků. S takovými profily jsem se ještě nesetkal a předpokládám, že je to z důvodů enormních nároků na stabilizaci průřezu. Stavba je situovaná totiž v bez ­prostřední blízkosti moře, takže zatížení povětrností je o to extrémnější. Veškeré fasádní i terasové prvky vynáší ocelová konstrukce a každý fasádní prvek je na svých koncích uložen na ocelových plotnách a zafixován šroubem a maticí. Vertikálně jsou mezi fasádními prvky mezery o výšce cca 70 % výšky dřevěných lamel. Horizontálně jsou fasádní hranoly napojeny těsným kontak­tem na suchý sraz. Tam, kde se ale roviny pláště lámou, jsou mezi lamelami mezery cca 10 mm.

V době mojí návštěvy byla stavba prakticky ještě dokončována, takže pově­trnost ještě nestihla zane­chat na konstrukci jakékoliv stopy. Když budete mít náhodou cestu do Helsinek, pošlete mi aktuální fotky, jak stavba žije.

Ať Vás tyto fotografie konstrukčních řešení inspirují a budu se těšit na fotografie za Vašich cest.

Za objektivem Standa Müller, šéfredaktor magazínu homoPROFIS.

Webové stránky objektu: www.loylyhelsinki.fi

Written by

Forum Drevostavby

Napsat komentář