FINSKÁ LÖYLY – SAUNY POD DŘEVĚNOU SKÁLOU
Zdá se to jako nemožné spojení, ale architektům ze studia Avanto se opravdu povedlo vytvořit skálu ze dřeva. V tomto roce přímo v Helsinkách byla tato originální stavba dokončena a zpřístupněna. Před několika týdny jsem měl možnost tuto stavbu navštívit a nafotit pro vás některá zajímavá konstrukční řešení pěkně z blízka…
Hned na začátek začnu výzvou. Cestujete po světě? Jste na tom podobně jako já a Vaše profesionální deformace Vám stejně jako mně nedovolí nechat foťák v klidu, jakmile vidíte nějakou zajímavou stavbu, třebaže jste na dovolené? Pokud jste odpověděli ano, podělte se s námi o Vaše fotografie a zjištění. Když víte, kam se koukat, tak někdy není třeba ani žádný komentář. Dejte nám vědět…
Stavba, kterou Vám chci představit z blízka, nese název Löyly. Na začátku byla vize dvou přátel. Her-ce Jaspera Pääkkönena (mohli jste ho zahlédnout v seriálu Vikings) a Antero Vartia – majitele restaurace a politika, mimochodem oba ve věku 35 let. Archi tektonický návrh má na svědomí studio Avanto. Stavba s rozpočtem 5 miliónů euro se nakonec, údajně díky neústupnosti autorů dělat kompromisy, vyšplhala na 5,5 mil. euro. Samotný dřevěný plášť sestávající ze 4 tisíc prvků vyšel na cca 1 milion euro. Celkové řešení lze stručně shrnout dvěma slovy: „tunturi“ a „löyly“. „Tunturi“ je hora vyčnívající z rovného terénu a „löyly“ je pára, která vzniká politím kamenů v sauně.
V podstatě se jedná o dvě stavby v jedné. Srdcem komplexu je objekt zahrnující sauny, restauraci a zázemí, jež má funkční obvodový plášť, který ale v podstatě neuvidíte.
Tohle vše je totiž překryto vnější „dřevěnou skálou“, která tak nad vnitřní stav bou vytváří originální ske let z masivního dřeva. A když říkám masivní, mys lím tím opravdu masivní. Prvky této „fasády“ jsou z lepených lamel ze dřeva, označovaného jako „kebony“. Jak už jsme Vás informovali v jednom z prvních čísel homoPROFISu, kebony prochází podobným procesem jako termodřevo, ale jde o jinou teplotu a dřevo je navíc impregnováno kapalinou z biologického odpadu.
Z fotek uvidíte, jakým způsobem jsou slepeny dřevě né lamely fasádních prvků. S takovými profily jsem se ještě nesetkal a předpokládám, že je to z důvodů enormních nároků na stabilizaci průřezu. Stavba je situovaná totiž v bez prostřední blízkosti moře, takže zatížení povětrností je o to extrémnější. Veškeré fasádní i terasové prvky vynáší ocelová konstrukce a každý fasádní prvek je na svých koncích uložen na ocelových plotnách a zafixován šroubem a maticí. Vertikálně jsou mezi fasádními prvky mezery o výšce cca 70 % výšky dřevěných lamel. Horizontálně jsou fasádní hranoly napojeny těsným kontaktem na suchý sraz. Tam, kde se ale roviny pláště lámou, jsou mezi lamelami mezery cca 10 mm.
V době mojí návštěvy byla stavba prakticky ještě dokončována, takže povětrnost ještě nestihla zanechat na konstrukci jakékoliv stopy. Když budete mít náhodou cestu do Helsinek, pošlete mi aktuální fotky, jak stavba žije.
Ať Vás tyto fotografie konstrukčních řešení inspirují a budu se těšit na fotografie za Vašich cest.
Za objektivem Standa Müller, šéfredaktor magazínu homoPROFIS.
Webové stránky objektu: www.loylyhelsinki.fi