LUMION – FOTO A VIDEO REALISTICKÉ 3D VIZUALIZACE

K získání zakázky resp. smlouvy s investorem je třeba několika věcí. Zaujmout jeho pozornost v záplavě nabídek konkurence a přesvědčit klienta, že realizujeme kvalitní stavby. Lovit klienty na slevové akce je cesta do pekla, ale jiných způsobů jak být výjimeční je naštěstí celá řada. Hýčkejte si svoje klienty a oni vám to oplatí důvěrou v podobě podpisu smlouvy. Můžete stavět ty nejkvalitnější domy a mít nejpečlivější dokumentaci jakou kdy stavební úřad viděl, ale to vám domy neprodá. Musíte umět vaši nabídku pěkně zabalit a v této recenzi bych vám chtěl právě jeden takový „balicí” software ukázat 🙂

POŽADAVKY na systém a hardware

Lumion běží na 64 bytových Windows a tím jsou požadavky na operační systém prakticky vyčerpány.

Jedinečnost Lumionu spočívá v tom, že veškerá jeho práce běží přes grafickou kartu a nikoliv procesor. Rozhodující tedy je schopnost naší grafické karty a tu si program z gruntu otestuje hned po své instalaci.

Pokud máte dvě grafické karty jako já, může nastat situace, že operační systém přidělí Lumionu tu pomalejší grafickou kartu a je třeba sáhnout do nastavení PC, viz. dále…

IMPORT – spolupráce s CADy

Lumion dokáže importovat formáty:

.DAE (Collada), .SKP (Sketchup),

.FBX (Autodesk®), .DWG (Autodesk®)

.DXF (Autodesk®), .MAX (3DS Max®)

.3DS (3DS Max®), .OBJ (Wavefront)

Pokud modelujete v programu SEMA, Cadwork, Dietrich´s nebo VisKon, nějaký formát se prakticky vždy najde.

EXPORT – formáty, výstupy

Finálním výstupem může být obrázek, video, panoramatický pohled přes link na prohlížení modelu online nebo soubor LS6, zobrazený v Lumion vieweru.

Výstupními formáty obrázků jsou TGA, BMP, JPG, DDS, PNG a PSD a to v rozlišení až 7680×4320. Videa získáme v MP4 ve kvalitě až WQHD, tedy 2560×1440. A to nejlepší na tom všem je, že na tyhle výstupy nemusíme čekat několik hodin, ale pár minut 🙂

INSTALACE Trial verze

Tohohle atleta v renderování jsem si pro vás stáhl, nainstaloval a vyzkoušel a zkrácený postup jsem pro vás zaznamenal…

PRVNÍ krok – na stránkách www.lumion3d.cz přes horní menu VYZKOUŠET vyplníme kontaktní formulář, vybereme Lumion TRIAL a na vyplněný email nám přijde link ke stažení a potřebný aktivační klíč. Stáhneme malý instalační soubor a po jeho spuštění se načte okno s polem pro vložení aktivačního klíče. Po té se spustí stahování samotného Lumionu. Na instalaci budeme potřebovat min. 20 GB na disku, protože 6,5 GB mají stažené soubory a 14 GB zabere program po nainstalování.

Po stažení souborů spustíme instalaci, vybereme umístění a jdeme na kávu.

Při prvním spuštění Lumionu musíme být online a hned na začátku proběhne zátěžový test (BENCHMARK), který proklepne naši grafickou kartu. Já si byl celkem jistý, že můj notebook pro střih videa obstojí výborně a po verdiktu „Detekována příliš pomalá grafická karta” jsem se poněkud vyděsil.

Díky české technické podpoře Lumionu jsme zjistili, že v mém případě je háček v nastavení počítače. Můj noťas má dvě grafické karty a windows přidělili Lumionu tu základní, méně výkonnou kartu. Nebudeme zacházet do podrobností, se kterou vám rádi poradí tak, jako poradili mě. V mém případě jsem musel aktualizovat ovladač grafické karty a tím se vše vyřešilo.

Výsledek zátěžového testu představuje graf se čtyřmi sloupci. Důležité jsou hlavně první dva a měli bychom být alespoň v hnědých barvách. Zelená je samozřejmě ideální.

Celkovou rychlost systému pak Lumion zobrazuje v jediném čísle a grafu v dolní části vstupního menu.

Tato hodnota představuje současnou rychlost systému, závislou také na ostatních spuštěných programech.

PRACOVNÍ PROSTŘEDÍ a základní ovládání

Postup práce s Lumionem je možné shrnout do několika kroků.

1> VÝBĚR PROSTŘEDÍ (krajina, podnebí)

2> IMPORT OBJEKTU (3D model vygenerovaný projekčním CADem)

3> TEXTUROVÁNÍ (přiřazení textur a jejich vlastností k plochám objektu)

4> RENDEROVÁNÍ (nastavení efektů jako např. stíny, počasí, zaostření, expozice, grafický styl apod.)

Výběr prázdné krajiny [Nový] provádíme přes vstupní menu,

stejně jako uložení a otevření vytvořené scény s modely či bez modelů.

Uložení samotné scény (bez modelu) je v podstatě uložení jakési vlastní šablony. Jakmile si prostředí vyladíme dle našich představ, můžeme scénu aplikovat na jakékoliv další projekty.

Při vytvoření nového prostředí se nám zobrazí zvolená krajina a ovládací prvky menu, která představují kompletní obsluhu programu.

Základní pohyby v prostoru provádíme myší v kombinaci s několika klávesami. Těm, kdo mládí trávili při hraní her, se tato investice konečně vyplatí, protože pohyb zajišťují herní klávesy ADSWQE (A-vlevo, D-vpravo, S-dozadu, W-dopředu a Q-nahoru, E-dolů). Rozhlížíme se stisknutím pravého tlačítka myši a pohybem myši.

Uprostřed obrazovky vidíme malý zaměřovač. Podržíme-li klávesu O (Orbit) a přidáme pravé tlačítko myši, budeme se pohybem myši točit kolem tohoto zaměřovače resp. zaměřeného místa.

V pravém dolním rohu volíme pracovní módy (tvoření, render fotek nebo videa), nastavení programu a máme tam také modrou ikonu nápovědy, která nám zobrazí bublinovou nápovědu ke všemu, co aktuálně na obrazovce vidíme.

V levém dolním rohu jsou při levé straně čtyři výsuvné volby, z nichž zobrazena zůstává jen ta vybraná a které odpovídá menu při spodním okraji s konkrétními volbami.

Ikona slunce otevírá nastavení POČASÍ resp. nastavení polohy a síly slunce, typu mraků a jejich rozsah.

Ikona hor zobrazuje nástroje pro modelování KRAJINY. Můžeme zde velice rychle upravovat reliéf terénu, přidávat vodní plochy, obarvovat terén libovolnými (i vlastními) texturami a osazovat plochy travou. To vše probíhá v úžasné kvalitě obrazu a s intuitivními ovládacími prvky, které tu popisovat nebudu. Ty si musíte vyzkoušet sami. Budete se prostě cítit jako bůh, což ještě umocňuje skutečnost, že platnost Trial verze je sedm dnů 🙂

Ikona kbelíku aktivuje editor MATERIÁLŮ a to konkrétně těch, které jako 3D objekt do Lumionu naimportujeme. Jednoduše vybereme některý z povrchů objektu a kliknutím na něj se zobrazí editor textury.

U editoru materiálů se musíme zastavit a říct si něco o kvalitě objektů, které budeme do Lumionu importovat.

Povrchy jednotlivých materiálů jsou totiž přiřazovány na základě společných parametrů ploch. Když ve SketchUpu obarvím střechu červeně a tento objekt naimportuji do Lumionu, mohou nastat dvě situace. Lumion už ví, že červené barvě má přiřadit texturu např. střešních tašek (tato nastavení se ukládají jako nastavení scény) anebo to neví a mi mu to musíme říct. V každém případě pak Lumion všechno, co bylo v importovaném objektu červeně, pokryje stejnou texturou. Třebaže to budou červené vstupní dveře.

Je tedy důležité na tohle při tvorbě projektu samotného myslet a respektovat to (pro někoho samozřejmost, pro někoho…). Objeví-li se podobný problém, je třeba opravit objekt v projekčním CADu a pak jej aktualizovat v Lumionu pomocí jediného kliknutí. Skvělé je, že jeho pozice a veškerá další nastavení se nezmění.

Ikona šipky nad miskou otevírá menu pro práci s OBJEKTY. Zde můžeme importovat model naší stavby a přidávat další nespočet objektů v podobě stromů a rostlin, dopravy, lidí a živočichů a vybavení do exteriéru nebo interiéru.

Rozdíl ve vložených objektech poznáte na první pohled. V reálném čase (aniž byste museli renderovat) se pohybují rostliny ve větru a chovají se skutečně věrohodně. Editace jde až do takových detailů, jako je např. odstín a sytost barvy listů.

Já vždy rozeznával vizualizace od fotek díky vegetaci, ale tady už to téměř přestává platit. Lumion je v případě vegetace naprosto bezkonkurenční (skutečně nejsem placený za tato slova).

IMPORT vlastního projektu

Přes volbu OBJEKTY s kliknutím na ikonu složky s disketou se nám aktivuje zelená ikona a ta nás přesune do průzkumníka souborů, kde si najdeme náš uložený 3D projekt. Pak už jenom vybereme pozici pro umístění objektu v terénu.

Další důležitou informací je potřeba vhodně nastaveného referenčního bodu objektu. Veškerá manipulace s objekty, jako jejich označování, pohyb, rotace nebo editace totiž probíhá právě přes tento bod. Pokud je referenční bod modelu umístěný daleko mimo stavbu, je třeba tento bod ve zdrojovém projektu přemístit.

TVORBA VIZUALIZACE

Na závěr recenze bych rád vypíchnul několik jedinečností Lumionu ve fázi přípravy finálního renderování. Věřím, že k detailnější recenzi o všech možných efektech se ještě dostaneme.

V módu tvorby fotek si můžeme uložit libovolné množství záběrů (pohledů kamery) mezi kterými pak můžeme jedním kliknutím přecházet.

V levém horním rohu pak najdeme dvě ikony. První ikona slouží pro tvorbu nových efektů a otevírá velmi široké možnosti pojetí snímků. Tyto efekty se aplikují jen v náhledovém oknu vytváření fotek a v pracovním módu vidět nejsou. Pokud přece jen potřebujeme editovat model nebo prostředí scény a přitom vidět všechny nastavené efekty, umožní nám to druhá ikona.

Vložené efekty jsou dále editovatelné a kombinací různých efektů dosáhneme prakticky libovolného výsledku omezeného pouze naší fantazií a umem.

Efektů můžeme aplikovat, kolik chceme a jakmile jsme spokojeni s jejich nastavením, je dobré si tato nastavení uložit jako samostatný soubor. Díky tomu můžeme tento svůj specifický „rukopis” aplikovat na nové projekty kliknutím doslova jednoho tlačítka. Opět tedy za předpokladu správné práce se skupinami povrchů importovaného objektu, jak jsme si říkali dříve.

RYCHLOST

Asi všichni známe situaci, kdy jsme nastavili podmínky pro tvorbu vizualizace a pak několik hodin čekali, jak to všechno dopadne. Tak na to tady zapomeňte a začněte přemýšlet, co s uspořeným časem 🙂

Řeknu vám to jednoduše. Nebudete tomu věřit. Představte si plakát k tisku o velikosti 130 x 70 cm v rozlišení 150DPI.

Tipněte si. Jak dlouho?

Tři minuty. Jedna, dvě, tři minuty. Tohle nepotřebuje další komentář. Kdo už někdy renderoval fotorealistický obrázek, tak si asi bude myslet, že lžu :-). Podobně je to s videem.

Nebudu dělat žádné shrnutí, to si udělejte sami. Stáhněte si zkušební verzi a bavte se, ale pozor.Je to návykové 🙂

Lumiartsoft s.r.o. – oficiální distributor

Ondřej Valach
jednatel
+420 773 651 720


Jindřich Woytela
obchodní zástupce
+420 734 695 824

www.lumion3D.cz

Written by

Forum Drevostavby

Napsat komentář