VYBAVENÍ PRO EFEKTIVNÍ REALIZACI DŘEVOSTAVEB

Kvalitní dřevostavba vyžaduje kvalifikované odborníky, jak při tvorbě projektové dokumentace, tak i při realizaci stavby. Vědět “jak na to” je základ, ale ten sám o sobě nestačí a proto má každý správný fachman nářadí, na které nedá dopustit. Není pila jako pila a není šroubovák jako šroubovák. Když jde o realizaci, jde o čas a čas jsou peníze. Kvalitní nářadí si tak na sebe vydělá poměrně brzy…

Podívejme se na realizaci zajímavé dřevostavby navržené a zrealizované společností Palis Plzeň spol. s.r.o..

Majitelé od začátku chtěli, aby firma, která dům projektuje, jej rovněž bez problémů zrealizovala takzvaně na klíč. Palis Plzeň má s realizací dřevostaveb dlouholeté zkušenosti a navíc se může opřít o vlastní výrobní závod.

Kvůli náročným hydrogeologických požadavkům musel být dům uložen hluboko do svahu a to na zděný suterén. Tím byly lépe vyřešeny statické poměry při založení a také díky tomu vznikly velké skladovací prostory, které mohou majitelé využívat například pro uskladnění zahradní techniky nebo příležitostnou dílnu.

Stavba vyžadovala velmi podrobný individuální projekt a díky celé řadě atypických řešení, také pestrý arzenál profesionálního nářadí, jak při výrobě v hale, tak na staveništi. Palis se spoléhá na společnost Festool CZ s.r.o., která nabízí především kompletní sortiment nářadí pro profesionální práci se dřevem. Ať se jedná o řezání, frézování, broušení, hoblování či odsávání, Festool se může opřít o více než 90 let zkušeností v tomto oboru.

Minimalizace nákladů na provoz

Realizovaný dům je řešený jako montovaná dřevostavba z prefabrikovaných panelů zhotovených na míru, skladba stěn zachovává konstrukci prodyšnost, jako izolant byla zvolena foukaná celulóza doplněná z exteriéru o minerální vatu. Ta byla zvolena jednak pro vhodné difúzní parametry, ale také proto, že nejlépe vyhovovala pro modulovou koordinaci s rozpětím nosných sloupků. Celková tloušťka izolace byla proti standardním panelům navýšena, takže dům splňuje, co se součinitele prostupu tepla U stěnou týče, parametry pasivního domu. O trvale příjemné a zdravé mikroklima se stará systém nuceného větrání s rekuperací.

Náročné konstrukční detaily

Panely pro dům byly zhotoveny ve výrobní hale. Nosné profily stavby jsou zhotoveny z vysušeného řeziva KVH zaříznutého na požadovanou délku pomocí pily KAPEX KS 120. Skladba stěny probíhala standardně na velkoplošných stolech. Po dokončení konstrukce bylo možné vyříznout požadované otvory přímočarou pilou PSBC 420 (menší otvory byly vyvrtány vrtačkou PD 20/4) například pro prostup svodných potrubí kanalizace, vodovodu, pro větrací otvory, apod.

Architektonicky čistá stavba zaujme velkým rohovým prosklením, které opticky propojuje obývací pokoj s nádherným okolím. Staticky se takové řešení ukázalo jako poměrně náročné, ale rozhodně ne neřešitelné. Nakonec byla zvolena ocelová výztuha opláštěná materiálem na bázi dřeva. Výsledný sloupek má sice půdorys poměrně masivní (25 x 25 cm), nicméně v poměru prosklené plochy je takřka neznatelný. Právě využití oceli umožnilo bezproblémové vynesení překladů, na kterých je uložen trámkový dřevěný strop.

Montáž na staveništi

Hotové panely byly dovezeny na stavbu v průběhu června, usazení probíhalo pomocí jeřábové techniky, následovalo dořešení finálních konstrukcí stavby, především osazení hranolů pro finalizaci povrchů. K tomu využila realizační firma akušroubováky PDC 18/4 a DWC 18.

Po osazení konstrukcí na bázi dřeva bylo možné dořešit vnitřní cementové potěry jako podklad pro nášlapné vrstvy podlah, v „mezičase“ byla realizována modřínová fasáda z olejem ošetřených palubek připevněných nerezovými spojovacími prostředky. Na finalizaci ještě čeká velkorysá terasa navazující na obývací pokoj.

Centrem rodinného života se nepochybně stane prostorný obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, v přízemí samozřejmě nechybí toaleta, technická místnost, prostorné zádveří a našel se prostor i na pracovnu, která může sloužit jako pokoj hostů. Podkroví je pojaté jako soukromá zóna, přibližně na jih jsou orientovány dva „zrcadlové“ dětské pokoje, na opačné straně domu se nachází ložnice s šatnou a samostatnou sprchou. Z prostorné schodišťové haly je pak vstup do rodinné koupelny a odděleného WC.

Autor: Ondřej Krejčí, Stanislav Müller

Dodavatel stavby:
Palis Plzeň, spol. s r.o.
Kokořov 24, 330 11

www.palis.cz

Written by

Forum Drevostavby

Napsat komentář