DOTOVANÉ SPRCHOVÁNÍ

Od ledna tohoto roku Ministerstvo životního prostředí rozšířilo podporované oblasti v rámci programu Nová Zelená Úsporám. Nově je do programu zahrnuta výstavba zelených střech a také rekuperace odpadní vody.

Podpora se poskytuje na instalaci centrálních i decentrálních rekuperačních zařízení, systémů využívajících teplo z odpadních vod pro předehřátí teplé vody. Výše dotace je fixní 5 000 Kč na jeden decentrální systém, maximálně však 15 000 Kč na dům.

Žádat lze jen v rámci balíčku úsporných opatření, nikoliv samostatně. V praxi to znamená, že pokud stavíme či rekonstruujeme dům s velmi nízkou energetickou náročností a žádáme o dotaci na jeho stavbu, pak do žádosti můžeme zahrnout instalaci zařízení na rekuperaci odpadní vody.

K žádosti se dokládá projektová dokumentace a energetický posudek stavby. Pokud je žádost schválena, pak ministerstvo zpětně vyplácí dotaci na základě doložených pořizovacích dokladů, faktur.

Co si můžeme představit pod pojmem rekuperace odpadní vody a proč vůbec o ní uvažovat?

Všichni známe pojem rekuperace v souvislosti s rekuperací vzduchu, která je již standardním řešením nejen v rámci úsporných staveb. Dalším řešením, jak lze uspořit a zpětně získat energii, je rekuperace odpadní vody = zpětné získání energie z odpadní vody pro předehřátí teplé vody.

Kanalizací proudí ohromné množství odpadní vody, která je teplá. V ní se ukrývá velký potenciál úspor. Každá domácnost vyprodukuje značné množství teplé odpadní vody, která končí bez dalšího využití právě v kanalizaci. Nejvíce teplé odpadní vody z domácností pochází z koupelen a sprch – až 75% z celkového objemu spotřebované teplé vody.

Víte, že při sprchování vyhazujeme 90% energie, kterou jsme použili a zaplatili za ohřev sprchové vody?

Voda, kterou se právě sprchujeme, se ochladí jen o 10%, znečistěná a stále ještě velmi teplá, mnohdy mívá i 36 až 38°C, putuje do kanalizace. Jednoduchým systémem, jak tomu zamezit a využít teplo z odpadní sprchové vody, je instalace Sprchového výměníku NELA.

Sprchový výměník se instaluje přímo pod sprchu, sprchovou vaničku nebo do její blízkosti. Odpadní voda odtékající ze sprchy prochází výměníkem, kde předá teplo studené vodě, která putuje buď přímo do sprchové baterie nebo do boileru. Ochlazená odpadní voda teče dál volně do kanalizace. Tímto jednoduchým způsobem se studená 10°C čistá voda z řadu pouhým průtokem předehřeje o 12-14°C. Získáváme tak 22-24°C předehřátou vodu, na jejíž dohřátí na požadovanou teplotu spotřebujeme mnohem méně energie než v případě, že sprchový výměník neinstalujeme.

Jednoduše tak z boileru čerpáme méně horké vody a nemusíme tedy tolik vody draze ohřívat.

Spotřeba horké vody klesá až o 45%. Podle našich propočtů může být roční úspora energie až 480 kWh za podmínek, kdy se sprchuje jeden člověk jedenkrát denně po dobu 6 minut.

Pokud současně pořídíme úspornou sprchovou hlavici s průtokem 6-8 l/min, pak zároveň s energií šetříme i množství spotřebované vody.

Účinnost sprchového výměníku v takovém případě ještě roste.

Výměník je vyroben z kvalitní nerez oceli AISI 316 a ABS plastu. Jeho rozměry jsou   552x144x87mm (dxhxv).

Účinnost testovala nezávislá laboratoř ČVUT na podmínky IPAH (Passive House Institut).

Právě sprchový výměník se skrývá pod pojmem decentrální systém rekuperace odpadní vody. Jeho aktuální pořizovací cena je 5 900Kč bez DPH a tu nám téměř celou pokryje dotace. Tak proč ji nevyužít, zejména pokud víme, co se děje v temnotě pod sifonem…

Podrobněji jsme se rekuperací odpadní vody v domácnostech věnovali v tomto článku…

V případě Vašich dalších otázek nebo objednávek jsem Vám k dispozici na následujícím kontaktu.

Šárka Laura Tůmová

Ivan Sakal
IČ: 14489988
www.sakal-ovt.cz

Ing. Šárka Laura Tůmová
produktová specialistka
+ 420 733 517 685

Written by

Forum Drevostavby

Napsat komentář