KOMFORTNÍ VĚTRÁNÍ S REKUPERACÍ TEPLA – NEZBYTNOST PRO VZDUCHOTĚSNÉ DOMY

V souladu s trendem snižování energetické náročnosti domů a zpřísňování stavebních předpisů pro novostavby dochází k zesílené izolaci vnějších stěn a používání těsných oken a dveří. Dřevostavby jsou stále vzduchotěsnější. Šetří tím sice tepelnou energii, činí však nepostradatelným systém řízeného větrání, zajišťující pravidelnou výměnu vzduchu s minimální ztrátou energie…

Ing. Roman Šubrt / Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Proč větrání s rekuperací tepla?

V souladu s trendem snižování energetické náročnosti domů a zpřísňování stavebních předpisů pro novostavby dochází k zesílené izolaci vnějších stěn a používání těsných oken a dveří. Dřevostavby jsou stále vzduchotěsnější. Šetří tím sice tepelnou energii, činí však nepostradatelným systém řízeného větrání, zajišťující pravidelnou výměnu vzduchu s minimální ztrátou energie. Podle prof. Ing. Karla Kabeleho, CSc., vedoucího katedry TZB Stavební fakulty v Praze „V současnosti větrání patří k největším problémům obytných budov; máme zažitou představu, že si uživatel podle potřeby otevře okno, ale realita je jiná – pokud tak nečiní pravidelně a dostatečně, pak v těsné budově bez větrání je vzduch nekvalitní, což vede v kombinaci s nekázní ve stavebním řešení k častému výskytu obtížně odstranitelných plísní a prakticky k nevratnému znehodnocení budovy”.

Se systémem komfortního větrání Zehnder mohou okna zůstat zavřená, prostory budou i tak nepřetržitě zásobeny čerstvým, čistým vzduchem a zároveň bude snižován obsah CO2. Tím je podpořena pohoda, dobrý spánek, schopnost soustředění se a výkonnost. Uživatelé bytu (nejen v rušné a prašné ulici) ocení jemné filtry, zachycující prach a částice pylu. Rekuperací tepla navíc šetříme tepelnou energii, kterou ztrácíme při větrání oknem. Na této dvoustraně Vám stručně představíme 2 možné příklady řešení systémů větrání v rodinných domech. Podrobnosti včetně výpisu materiálů naleznete v novém katalogu PŘÍKLADY VĚTRÁNÍ S REKUPERACÍ TEPLA (tištěný nebo na www.zehnder.cz/downloads/csy).

1. Prostorný bungalov

Bungalov, 160 m2, novostavba. Větrací jednotka je umístěna v malé technické místnosti hned vedle kuchyně. Její tichý chod a za jednotkou umístěné prostorově úsporné akustické tlumiče s rozdělovačem vylučují obtěžování uživatelů domu hlučností. Pro dodávku optimálního množství vzduchu do každé místnosti byly použity kulaté větrací trubky ø 90 mm, vyznačující se nízkou tlakovou ztrátou. Jsou vedené ve stropním podhledu (rovněž je lze vést po stropě na půdě, ale musí být perfektně zaizolované). „Hvězdicovitý” systém rozvodů vzduchu se samostatným potrubím do každé místnosti umožňuje přesné vyregulování množství vzduchu a zamezuje přeslechům mezi místnostmi. Tiché proudění vzduchu do místností bez průvanu zajišťují nové, tvarově decentní ventily Luna.

2. Dvoupodlažní rodinný dům

Dvoupodlažní rodinný dům, 200 m2, novostavba: objekt s více podlažími a větším počtem místností. Vyšší nároky uživatelů domu splňuje větrací jednotka nové generace Zehnder ComfoAir Q 350, umístěná do technické místnosti. Akustický tlumič s montážní deskou s různým počtem připojovacích portů je upevněn pod stropem. Umožňuje připojení až 12 kulatých větracích trubek o ø90 mm, které vedeme v jedné rovině stropním podhledem. Jejich nízká tlaková ztráta umožní rozvod vzduchu do 1. patra. Vývody vzduchu v místnostech jsou zakončeny ventily, alternativně designovými mřížkami. Nastíněný systém větrání splňuje vysoké nároky norem a patří k nejoblíbenějším řešením pro tento typ staveb.

Zehnder – spolehlivé a tiché větrání pro maximální spokojenost zákazníků

– Kompletní systém – sladěné komponenty umožňují snadnou a rychlou instalaci

– Spolehlivé a tiché větrací jednotky – vysoká účinnost rekuperace zajistí úsporu až 30-50% nákladů na vytápění

– Zamezení vysoušení vzduchu v zimním období volbou entalpických výměníků

– Hygienický rozvod vzduchu – hladký vnitřní povrch zabraňuje usazování nečistot, je čistitelný

– Bezstarostný provoz – uživatel mění pouze snadno přístupné filtry (1-2x za rok)

– Velmi nízké provozní náklady – ø náklady do 2.000 Kč/rok (el. energie + sada filtrů)

– Technická podpora výrobce – bezplatný návrh, konzultace, záruční a pozáruční servis

– Dlouholetá životnost s možností prodloužené záruky 5 let – a to bez navýšení ceny

Vyžádejte si konkrétní návrh pro Váš dům:

M 735 174 074, 
T 383 136 22, 
www.zehnder.cz

Written by

Forum Drevostavby

Napsat komentář