REKUPERACE VODY V DOMÁCNOSTECH

Zpětné získávání tepla se netýká pouze vzduchu, kdy znečistěný vzduch odchází skrze větrací systém. Stejně jako s sebou nese teplo „odpadní“ vzduch, odtéká významné množství tepla společně s odpadní vodou. Teplá voda, přestože nese dostatečný energetický potenciál, tak mizí přímo v kanalizaci. Dá se s tím něco dělat?

Standa Müller; homoPROFIS

Šárko, můžete mi trochu blíže popsat princip rekuperace odpadní vody?

Ing. Šárka Laura Tůmová; firma Ivan SAKAL

Princip rekuperace odpadní vody je ve své podstatě velmi jednoduchý. Teplá voda, která šla dříve bez dalšího využití do odpadu, předá ve výměníku své teplo studené čisté vodě, která se tímto předehřeje a je možno ji pak dále v provozu využít. Díky tomu dochází k významným úsporám nákladů na ohřev teplé vody. Do kanalizace pak odtéká odpadní voda již ochlazená. Možná jste si všiml, jak se v zimě z kanálů kouří. Vyhazujeme neskutečné množství energie, kterou odpadní voda má, a kterou

jsme samozřejmě draze zaplatili, ale nevyužíváme ji. A to je škoda. Rekuperace odpadní vody má prostě smysl… vůči přírodě i naší peněžence.

O tomhle principu jsem slyšel, ale takové aplikace byly spíš do průmyslu a velkých provozů…

Už od svého vzniku se naše firma zabývá rekuperací tepla z odpadní vody a soustředili jsme se především na velké provozy jako například prádelny, aquaparky nebo potravinářské provozy. Díky dobrým zkušenostem v průmyslu jsme hledali řešení právě i pro domácnosti. Vyvinuli jsme tedy speciální sprchový výměník pro použití všude tam, kde jsou sprchy… hotely, penziony, domácnosti… Pravdou je, že v koupelnách se spotřebovává 75% z celkového množství spotřeby vody v domácnosti. 

Ten princip předávání tepla je stejný u velkých provozů i u těchto domácích zařízení?

Ano, princip je stejný. Vyrábíme výměníky, které nepotřebují odpadní vodu předem nějak upravovat nebo filtrovat. Tím se rekuperace výrazně zjednodušuje a zlevňuje.

Jestli tomu dobře rozumím, předává se teplo z teplé vody na studenou prostřednictvím nějaké stěny s maximální styčnou plochou.

Ano. Teplá odpadní voda ze sprchy se po vstupu do výměníku rozteče po vlastní předávací ploše, které říkáme absorbér. Ten je tvořen dvěma speciálními nerezovými deskami vzájemně natvrdo spájenými mědí ve vakuové peci. Tvarované desky vytvoří po spájení množství kanálků, kterými proudí čistá voda. Systém je protiproudý, aby došlo k co největšímu předání tepla. Studená voda se ohřeje, odpadní ochladí, aniž se smíchají. Pouze si předají energii.

Nemůžu se hned na začátku vyhnout otázce, jak si výměník poradí s nánosy, které odpadní voda vytváří? Mám možnost výměník nějak čistit a udržovat co nejefektivnější?

Dobrá a velmi častá otázka. Povlaků, které se v odpadním potrubí a tedy i ve výměníku běžně tvoří, se zbavíme při průběžném čištění sifonu sprchové vaničky. Osvědčily se nám a doporučujeme ekologicky šetrné přípravky založené na biologické bázi. Čistící roztok stačí nalít do sifonu sprchové vaničky a nechat přes noc rozvinout. Pak už můžeme sprchu bez omezení používat. Bakterie v průběhu pár dní povlak nečistot

zbaští a pak se odplaví. Necháváme si míchat speciální směs bakterií pro koupelnové odpady, jimž chutnají zbytky mýdel a sprchových gelů, mycích olejů, organické nečistoty včetně vlasů a ochlupení, které sifon nezachytí. Ke každému výměníku dostane zákazník jedno balení, které vystačí na dvě aplikace ročně.

Říkala jste, že se specializujete na rekuperaci odpadní vody. Využíváte nějaký světový patent nebo jde o váš vlastní vývoj? V podstatě je to jedno, ale vždycky mě potěší, když se do světa dostávají nápady od nás a ne jen naopak…

Tak to Vás potěším. Jde totiž o náš vlastní vývoj, na který jsme získali i ochranu ve formě užitného vzoru. Tahle krabička, Sprchový výměník NELA, je už druhou generací. Její předchozí verzi jsme s úspěchem dodávali zejména do severských zemí, kde mají vysoké povědomí o ochraně životního prostředí. Tato nová pracuje na stejném principu, jako ta předchozí, ale má diametrálně odlišné provedení, zmenšené na třetinu oproti té předchozí při zachování stejné účinnosti. Právě tohle nové provedení získalo v soutěži E.ON Energy Globe Award v roce 2015 třetí místo v kategorii Firma.

Naše čtenáře bude především zajímat efektivita výměníku a samozřejmě cena, aby si mohli spočítat návratnost takové investice. Můžete nám tahle čísla odkrýt?

Ráda. Až když vidíme ona čísla, kolik a jak teplou vodu pouštíme do odpadu, pak si teprve uvědomíme, co se děje v temnotě pod sifonem. Pro sprchování běžně používáme vodu o teplotě 37 – 40 °C. Z této teplé vody použijeme pro vlastní sprchování asi 5°C, to je necelých 10 %. Do odpadu tak teče voda, která má jen o několik stupňů méně, tedy 34 – 36 °C. Což znamená, že celých 90 % energie vynaložené na ohřev teplé vody končí bez užitku v kanalizaci! V případě zabudování Sprchového výměníku Nela do odpadního systému, dokážeme zpětně využít celých 40 % a i více. NELU jsme nechali testovat v laboratoři ČVUT, která naměřila její účinnost 40,5 % na podmínky, které má IPAH (Passive House Institut).

V praxi to tedy znamená, že využívám méně teplé vody z boileru, protože studená voda není tak studená, chápu to dobře?

Přesně tak. Studená voda z vodovodního řadu mívá teplotu kolem 10 °C. Od odpadní 35 °C teplé vody pouhým průtokem odebere 12–14 °C, takže se předehřeje na 22–24 °C a je vedena na studenou stranu směšovací baterie, ideálně termostatické. A to je ten hlavní přínos celé této operace. Ve směšovací baterii se nemísí studená voda z řadu o teplotě 10 °C, ale již výměníkem předehřátá 22–24 stupňová voda s vodou horkou, klasicky ohřátou. Spotřeba horké vody tímto klesá až o 45 %. Takovouto úsporu přináší použití Sprchového výměníku NELA.

To zní víc než zajímavě. Jak je to tedy s cenou výměníku a návratností?

Podle našich propočtů může být roční úspora energie až 480 kWh za podmínek, kdy se sprchuje jeden člověk jedenkrát denně po dobu cca 6 minut. Při vícečlenných rodinách je to pak už jen otázka násobení a započítání konkrétní ceny kWh. Když si vezmete dnešní cenu za kilowatthodinu, v průměru 3,- můžete za rok ušetřit 1 440,- za jednoho člověka s návratností 5 let ve výše zmíněném případě. Pro čtyřčlennou rodinu už je návratnost do 1,5 roku. A to už je velmi dobrý důvod, proč si Sprchový výměník NELA pořídit. Dalším důležitým přínosem je samozřejmě úleva životnímu prostředí. Pokud si k tomu pořídíte ještě úspornou sprchovou hlavici, pak šetříte jak vodu, tak i energii. Účinnost výměníku v takovém případě roste.

Když si aplikaci vašich výměníků představím v praxi dodavatelů dřevostaveb, tak by díky této, relativně malé nákladové položce

navíc, mohli svým klientům nabízet více úsporné domy, aniž by to pro ně znamenalo nějaké zásadní změny v konstrukcích nebo technologiích…

Jediná změna v konstrukci se týká instalace sprchového koutu. Jen je potřeba s jeho zabudováním počítat předem. Vlastní instalace je pak velmi jednoduchá. Každopádně stavitelé i majitelé úsporných a pasivních domů ví, že největší podíl vynaložené energie jde právě na ohřev TUV, takže oni instalace sprchových výměníků vítají.

Můžete mi na nějakém příkladu nebo projektu ukázat, jakým způsobem je třeba výměník zabudovat ke sprchovému koutu?

Ukáži Vám instalaci do nové koupelny. Výměník je samozřejmě možné instalovat i při rekonstrukci staré koupelny. Sprchový výměník můžeme umístit buď přímo pod sprchovou vaničku anebo do její blízkosti. Pokud je prostor v místnosti pod koupelnou, lze zavěsit sprchový výměník i na strop této místnosti. Jedinou nutností je umístění výměníku v obou osách vodorovně. Vstup a výstup odpadní vody je připraven na připojení běžné plastové trubky DN40. Studená voda má 3/4“ připojení a pro snazší manipulaci lze použít kvalitní pružné pancéřované hadice s převlečnou matici a plochým těsněním.

To by neměl být žádný problém, pokud se nám výměník vejde do výšky čisté podlahy…

Ano. Jeho výška je 87 milimetrů. Dlouhý je 552 a široký 144 milimetrů. Tím, jak je rozměrově malý, tak je velmi variabilní a při jeho zabudování lze najít i další nová kreativní řešení.

Nemohu se znovu nezeptat na životnost výměníku. Jaké s tím máte zkušenosti?

Pro dosažení maximální životnosti vyrábíme výměník z velmi kvalitní nerezové oceli a ABS plastu. Při správné údržbě bude životnost stejná jako životnost rozvodů vody v objektu. Na trhu úspěšně působíme od roku 2004.

Když budu mít boiler v rozumné vzdálenosti od koupelny, mohu předehřátou vodu směřovat přímo do něj, namísto zapojení na vodovodní baterii?

To je druhá, často používaná možnost. Uspořenou energii v podobě teplé vody pak můžete využívat i v kuchyni. Za předpokladu, že máte rozvody vody dobře zaizolované a vedení není příliš dlouhé, jsou ztráty minimální. Vždy je lepší maximálně možně zkrátit délky vedení teplé vody, ale to je pravidlo snad dobře známé všem projektantům.

Myslím, že mám všechny potřebné informace, abych použití vašeho výměníků zvážil. Pokud budete vědět o nějaké montáži téhle krabičky přímo na stavbě, dejte mi prosím vědět. Rádi přijedeme takovou montáž zdokumentovat. Děkuji Vám za rozhovor.

Já Vám děkuji také a s montáží se určitě ozvu.

S Šárkou Laurou Tůmovou si povídal šéfredaktor Standa Müller.

Ivan Sakal
IČ: 14489988
www.sakal-ovt.cz

Ing. Šárka Laura Tůmová
produktová specialistka
+420 733 517 685

Written by

Forum Drevostavby

Napsat komentář