ŘETĚZOVÁ PILA NA IZOLACE A PŘESNOU TESAŘINU

V případové studii jsme navštívili stavbu, kde si nemohli vynachválit řetězovku od Festoolu. Chtěli jsme pro vás zjistit víc informací, tak jsme zajeli přímo ke zdroji…

Jakmile jsem dostal potvrzeno, že mne v České Lípě, kde český Festool sídlí, přijmou, požádal jsem hned při první návštěvě o vysvětlení souvislostí mezi značkami Narex, Protool a Festool.

Je to na delší povídání, ale v kostce je to asi takhle. Narex známe všichni jako tuzemského výrobce modrého elektronářadí. Několik let po revoluci rozšířil Narex svůj arzenál o novou, černou produktovou řadu určenou profíkům ve stavebnictví – Protool. V roce 2000 se stal Narex součástí mezinárodního holdingu, který reprezentuje značky jako například Festool nebo Tanos. Asi před třemi lety bylo ale rozhodnuto, že nářadí značky Protool přejdou do výrobních řad Narex a Festool a značka Protool bude zrušena. Toliko historie a současnost…

BEZ ŘEČÍ ROVNOU DO DÍLNY

Protože naše redakce ještě nemá svoji oficiální dílnu (ale pracujeme na tom), využili jsme pro předvedení stroje dílnu Festoolu. K dispozici jsme měli nejen samotnou pilu s příslušenstvím, ale především odborníka Petra Moravce, jakožto školitele.

Záznam z naší návštěvy najdete na PROFISportal.cz nebo s telefonem přes QR kód na konci článku.

URČENO PRO TESAŘINU A TEPELNÉ IZOLACE

Tesařskou řetězovou pilu Festool můžeme koupit ve dvou variantách a to podle délky pilových lišt.

S tou delší lištou (IS 330) mohu řezat jen izolace, zato ale v tloušťkách až 33cm. S tou kratší lištou (UNIVERS SSU 200) mohu, kromě izolací, dělat stejné tesařské spoje a opracování, jako jsem zvyklý s klasickou benzínovou motorovkou.

Zásadní rozdíl je ale v přesnosti opracování a současně větší rychlosti práce. Nejde o to, že by dřevo ubírala rychleji než benzínová pila. V tom to není. Ten rozdíl je ve vedení pily. Můžu být sebevětší machr (jakože nejsem) a řezat motorovkou přesně podle čárky jakýkoliv úhel, ale bez čárky budu zkrátka vždycky nahranej. Kam tím mířím? Abych mohl něco přesně říznout, musím to nejdřív taky přesně narýsovat na dřevo. I v případě banálního kolmého řezu musím nakreslit alespoň dvě čáry. Když si nevěřím (a ta nejistota roste s velikostí průřezu), tak k té čáře shora a zepředu přidám ještě kontrolní zezadu.

S touhle pilou a vodící lištou s úhlovým dorazem mi stačí malá čárka značící potřebnou délku. Šetřím tedy čas dvakrát. Jednou při plánování řezu a podruhé při řezu samotném. Jak to, že šetřím čas při řezu, když výkon je přinejmenším stejný nebo dokonce nižší, než u motorových pil? Prostá odpověď. Zapnu a jedu. Žádná kontrola, jestli neujíždím, žádné opravování řezu, žádná změna držení pily. Prostě nastavím a jedu. Výsledek zaručen. Samozřejmě platí, dvakrát měř, jednou řež. To je bez debaty.

POD ÚHLEM A POD ÚHLEM

Ta výhoda, kterou jsem popsal na prostém kolmém řezu se dál umocňuje v případě řezů pod úhlem.

Přeskočme řez pod jedním úhlem, jako jsou například úřezy kleštin, zhlaví krokví nebo osedlání a pojďme se podívat na konstrukce, kde se nám sbíhají dvě střešní roviny. Spojovacími články těchto dvou rovin jsou nároží a úžlabí. To je téma, které neměl v deskriptivní geometrii nikdo rád a je to, věřím, i jeden z důvodů, proč se s nárožím a úžlabím setkáváme u domů dnes poměrně vzácně. Oproti domům však naprostá většina zahradních altánů nárožími jen oplývá a to často s více než jen se čtyřmi. Spočítat úhel, který musíme na zhlaví nároží zakreslit, abychom ho byli schopni říznout, je oříšek, který asi jen málo borců dá z hlavy a na řadu přichází různé fígle a pomůcky.

S touhle pilou nic takového nepotřebujete, protože pilu prostě nakloníte do úhlu odpovídajícího sklonu střechy a na vodicí liště s úhlovým dorazem zvolíte půdorysný úhel (tedy v případě symetrické stanové střechy 45 stupnů).To je vše. Jediné, co musíte znát, je délka nároží.

Možná si to takhle v hlavě nedokážete hned srovnat a naprosto vám rozumím. Byl jsem na tom stejně a chvíli mi unikalo, jak to vlastně s těmi úhly je. Když jsem si to ale mohl vyzkoušet přímo na dřevěném hranolu, hned to do sebe všechno zapadlo. Udělejte to taky. Nemáte co ztratit.

Až budete mít na place zakázku s nárožím, úžlabím nebo prostě jakoukoliv jinou konstrukci, zavolejte do Lípy, ať vám to pánové z Festa předvedou přímo na reálný zakázce. Jestli vás tahle hračka zklame, dejte mi klidně vědět, co mi uniklo. 

USNADNIT SI PŘÍPRAVU, ALE I TĚŽKOU PRÁCI

Každý, kdo má s motorovkou zkušenosti, může jen potvrdit, že čím větší je hloubka řezu, tím je náročnější pilu ukočírovat. To se ještě zhoršuje, jakmile jdete do úhlu a neřežete dřevo už jen příčně, ale částečně i podélně. Tenhle problém tady opět odpadá, protože pila má pevné vedení a nenechá nás ve štychu.

Samozřejmě je potřeba ji udržovat ostrou, protože s tupým řetězem se jednak víc nadřete a také řez a otřepy hran nebudou tak čisté, jak by mohly být. Řez od řetězové pily nikdy nebude tak čistý, jako dokáže udělat kotoučová pila, ale na druhou stranu žádná kotoučovka nedokáže proříznout takovou tloušťku, jako řetězovka. Při pohledových zhlavích krokví, které bude čekat povrchová úprava, bude třeba řezy přebrousit.

PRÁCE S VODICÍ LIŠTOU I BEZ NÍ

Spojení ručního elektronářadí s vodicí lištou znamenalo pro mnohé z nás doslova revoluční změnu v práci. Přestože byly lišty nejdříve doménou kotoučových pil, dnes už je využijeme téměř všude. Tahle pila, jak už jsem psal výše, není výjimkou a podíváme se na to trochu víc zblízka. Záleží jen na nás, jestli pilu založíme do vodící lišty nebo nikoliv. Bez lišty mohu řezat buď od oka anebo s pomocí paralelního dorazu neboli vodítka. K dispozici jsou dva typy vodítek. Jedno je zahnuté, aby se dostalo pod pilu a druhé je přímé.

Pila je koncipována tak, že v případě uložení pily na vodicí lištu, řežu vždy podle hrany vodicí lišty a to v kterémkoliv nastaveném sklonu řezu. Není nic jednoduššího. Když se ale rozhodnu řezat bez vodicí lišty, musím sledovat řez pomocí červených značek s popisem náklonu pily. K dispozici jsou značky °0°, 45° a 60°.

ŘEZÁNÍ VÍCE MATERIÁLŮ ZA SEBOU

Když s pilou budeme například zařezávat pobití střechy nebo souvislou plochu izolace, bude se nám hodit funkce „předklonu“ pily. Funguje to tak, že pilová lišta začíná pronikat do materiálu nejdříve nahoře, u horní hrany řezaného materiálu a špička lišty prochází naopak až nakonec. Tím docílíme toho, že řetěz vniká do dalších materiálů postupně a nikoliv naráz. Řez je plynulejší a čistší.

PRAKTICKÉ VYCHYTÁVKY

Přívodní kabel je dlouhý sedm metrů, takže se nám napojení na prodlužku nebude pořád motat pod nohy.

Občas se stane, že přívodní kabel nějak poškodíte nebo prostě ufiknete. Možná máte, podobně jako já, zkušenosti s tím, že jste chtěli kabel regulérně zkrátit a opět napojit do stroje, ale jakmile jste nářadí odkrytovali, vysypal se na vás mechanismus spouště a další hodinařina. Konstruktéři téhle mašinky na to mysleli a napojení na klasickou svorkovnici najdete pod jednoduchým krytem, kde je pod dvěma šroubky ukryto skutečně jen připojení kabelu (měl by to dělat elektrikář).

Když potřebuji naprosto čistý řez beze stopy oleje, mohu mazání lišty na chvíli uzavřít. Pro delší práci to ale není nic dobrého. Olej nejen maže a tím šetří kovové součástky, ale také chladí. Vliv na životnost pily je myslím jasný.

Nádrž na olej má pojistný ventilek, kterým si pila přisává dovnitř vzduch za spotřebovaný olej. I když položím pilu vzhůru „nohama“, ventilek žádný olej ven nepustí.

Krádeže na stavbách dnes bohužel pořád nejsou výjimkou a někteří se k tomu raději stavějí tak, že si koupí levné hobby nářadí, jehož krádež by je tolik nebolela. Pojišťovny nám ještě jakžtakž pojistí nářadí v dílně, ale o pojištění v autě nebo na stavbě moc slyšet nechtějí. Festool si je vědom toho, že jeho nářadí je jedno z nejdražších (a taky nejkvalitnějších) a proto přišel s 36 měsíčním pojištěním proti krádeži.

Stačí když svoje nářadí zaregistruji do „SERVICE all-inclusive“. Případnou krádež oznámím na policii a do pěti dnů pak na Festoolu. Za spoluúčast 2 500 Kč obdržím nové nářadí. K tomu není co dodat…

Chtěl bych poděkovat společnosti Festool za vstřícnost a trpělivost, se kterou mi věnovali svůj čas a prostor. Dovolte mi tento článek, nebo chcete-li recenzi, ukončit výzvou. Pracujete s touhle pilou? Pozvěte nás k vám do dílny nebo na stavbu a pochlubte se, co s ní umíte vy… Pište na . Díky za důvěru.

Chcete-li od Festoolu tuhle pilu nebo cokoliv jiného představit na place, kontaktujte pro Čechy pana Jiřího Fílu nebo pro Moravu pana Jaroslava Kouřila a určitě mi dejte vědět, jak to dopadlo.

Váš Standa Müller

Festool CZ s.r.o.
IČ: 26142058
www.festool.cz

Dotazy k produktům a použit
Čechy – Jiří Fíla
+420 725 997 737

Morava – Jaroslav Kouřil
+420 725 997 738

Dotazy k Service all-inclusive Festool
+420 481 645 165

Written by

Forum Drevostavby

Napsat komentář